Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LIS2DE12TR
Accelerometer X, Y, Z Axis ±2g, 4g, 8g, 16g 0.5Hz ~ 2.69kHz 12-LGA (2x2)
Availability: In Stock
Package Type: LGA-12
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LIS2DE12TR by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LIS2DE12TR
| Part Name | LIS2DE12TR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Axis | 3 |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Technology | Digital |
| Sensitivity | 187.5 (mg/digit) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.71 V |
| Package Type | LGA |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Frequency Response | 0 (kHz) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Maximum Frequency Response | 400 (kHz) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 12 |
Inventory for the LIS2DE12TR by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
22,060
|
470 x $0.64
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
130
|
|
Visit Site | |
| Verical |
3,300
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LIS2DE12TR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.