Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LIS344ALH
Accelerometer X, Y, Z Axis ±2g, 6g 1.8kHz 16-LGA (4x4)
Availability: In Stock
Package Type: LGA-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LIS344ALH by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LIS344ALH
| Part Name | LIS344ALH |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Axis | 3 |
| Sensor Type | Accelerometer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Sensitivity | 3.3 (V/g) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.4 V |
| Package Type | LGA |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Frequency Response | 1 (Hz) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Maximum Frequency Response | 500 (Hz) |
| Technology | Analogue |
| Pin Count | 16 |
Inventory for the LIS344ALH by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
2,940 x $2.10
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
8,000
|
8 x $42.22
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
N/A | Visit Site | |
| RS Americas |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LIS344ALH
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.