Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM2587T-12
4V to 40V, 5A Step-Up Wide Vin Flyback Regulator
Availability: In Stock
Package Type: TO-220-5
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM2587T-12 by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM2587T-12
| Part Name | LM2587T-12 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | No |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Pin Count | 5 |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 100 mV |
| Dimensions | 10.16 x 4.57 x 8.64 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Width | 4.57 (mm) |
| Maximum Output Voltage (V) | 12.6 V |
| Maximum Switching Frequency | 115 kHz |
| Output Type | Fixed |
| Height | 8.64 (mm) |
| Efficiency | 90 (%) |
| Length | 10.16 (mm) |
| Package Type | TO-220 |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 11.4 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 4 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Regulator Function | Step Up |
| Maximum Input Voltage (V) | 40 V |
| Line Regulation | 100 mV |
Inventory for the LM2587T-12 by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
90 x $7.17
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
218
|
23 x $13.52
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the LM2587T-12
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.