Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM2597N-ADJ
SWITCHING REG 0.5A ADJ, 2597, DIP8; Primary Input Voltage:40V; No. of Outputs:1; Output Voltage:37V; Output Current:500mA; Voltage Regulator Case Style:DIP; No. of Pins:8; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; MSL:MSL 1 - Unlimited; SVHC:No SVHC (20-Jun-2013); Accuracy %:4%; Adjustable Output Voltage Min:1.285V; Base Number:2597; Frequency:150kHz; IC Generic Number:2597; Input Voltage Max:40V; Input Voltage Min:4.5V; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Output Current Max:0.5A; Output Voltage Max:37V; Output Voltage Min:1.23V; Package / Case:DIP; Power Supply IC Type:Up/Down switching regulator; Supply Voltage Max:40V; Supply Voltage Min:4.5V; Switch Output Current Isw Max:500mA; Voltage Regulator Type:Switching, Step Down (Buck), Inverting
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM2597N-ADJ by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM2597N-ADJ
| Part Name | LM2597N-ADJ |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | No |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Number Of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage (V) | 4.5 V |
| Dimensions | 10.16 x 3.302 x 6.35 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Switching Frequency | 0.15 MHz |
| Width | 3.302 (mm) |
| Length | 10.16 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 1.2 V |
| Height | 6.35 (mm) |
| Maximum Output Current (A) | 500 (mA) |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Voltage (V) | 40 V |
| Maximum Output Voltage (V) | 37 V |
Inventory for the LM2597N-ADJ by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
160 x $2.48
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
4,600
|
90 x $3.33
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the LM2597N-ADJ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.