Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM2671N-5.0
8V to 40V, 500mA SIMPLE SWITCHER® buck converter with 5 external components
Availability: Out of Stock
Package Type: DIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM2671N-5.0 by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM2671N-5.0
| Part Name | LM2671N-5.0 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | No |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Number Of Outputs | 1 |
| Converter Type | Step Down |
| Minimum Input Voltage (V) | 8 V |
| Dimensions | 10.16 x 3.302 x 8.128 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Width | 3.3 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Switching Frequency | 0.26 MHz |
| Efficiency | 90 (%) |
| Length | 10.16 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.13 (mm) |
| Maximum Output Current (A) | 500 (mA) |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Voltage (V) | 40 V |
| Maximum Output Voltage (V) | 5 V |
Inventory for the LM2671N-5.0 by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the LM2671N-5.0
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.