Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM2673S-ADJ/NOPB
8V to 40V, 3A SIMPLE SWITCHER® buck converter with adjustable current limit
Availability: In Stock
Package Type: TO-263-7
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM2673S-ADJ/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM2673S-ADJ/NOPB
| Part Name | LM2673S-ADJ/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 8.64 (mm) |
| Maximum Output Voltage (V) | 37 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Regulator Function | Buck Controller |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Switching Frequency | 260 kHz |
| Efficiency | 88 (%) |
| Length | 10.16 (mm) |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 1.2 V |
| Height | 4.57 (mm) |
| Maximum Output Current (A) | 3 (A) |
| Pin Count | 7 |
| Maximum Input Voltage (V) | 40 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 8 V |
Inventory for the LM2673S-ADJ/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,372
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
89,190
|
213 x $1.41
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
90
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
122,134
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LM2673S-ADJ/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.