This part is obsolete.
This part is not recommended for new designs.
This part is reaching end of life .
MORNSUN is sanctioned by the US government, consider these alternatives:
The recommended replacement is
The newest version of this product with the same characteristics is
Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM2676S-3.3
SIMPLE SWITCHER® 8V to 40V, 3A Low Component Count Step-Down Regulator 7-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Availability: In Stock
Package Type: TO-263-7
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM2676S-3.3 by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM2676S-3.3
| Part Name | LM2676S-3.3 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage (V) | 8 V |
| Dimensions | 10.16 x 8.64 x 4.57 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 8.64 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Switching Frequency | 260 kHz |
| Efficiency | 86 (%) |
| Length | 10.16 (mm) |
| Package Type | D2PAK (TO-263) |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 4.57 (mm) |
| Maximum Output Current (A) | 3 (A) |
| Pin Count | 7 |
| Maximum Input Voltage (V) | 40 V |
| Regulator Function | Buck Controller |
Inventory for the LM2676S-3.3 by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
381
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
3,650
|
157 x $2.21
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LM2676S-3.3
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.