This part is obsolete.
This part is not recommended for new designs.
This part is reaching end of life .
MORNSUN is sanctioned by the US government, consider these alternatives:
The recommended replacement is
The newest version of this product with the same characteristics is
Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM2936M-3.3
50-mA, 60-V, low-IQ, low-dropout voltage regulator with reverse voltage protection 8-SOIC -40 to 125
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM2936M-3.3 by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM2936M-3.3
| Part Name | LM2936M-3.3 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 30 mV |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.45 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Line Regulation | 30 mV |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 1.45 (mm) |
| Width | 3.9 (mm) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Output Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | 4 V |
| Maximum Output Current (A) | 50 (mA) |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Voltage (V) | 40 V |
| Accuracy | ±2 (%) |
Inventory for the LM2936M-3.3 by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
570 x $2.60
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
9,200
|
103 x $2.91
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LM2936M-3.3
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.