Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM350AT/NOPB
3-A, 35-V, low-noise, adjustable linear voltage regulator with high-accuracy
Availability: In Stock
Package Type: TO-220-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM350AT/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM350AT/NOPB
| Part Name | LM350AT/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Dimensions | 10.16 x 4.7 x 8.89 (mm) |
| Regulator Type | Linear Voltage |
| Width | 4.7 (mm) |
| Reference Voltage (V) | 1.262 (V) |
| Accuracy | ±1 (%) |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 0.3 % |
| Output Type | Adjustable |
| Package Type | TO-220 |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Priced To Clear | Yes |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Length | 10.16 (mm) |
| Pin Count | 3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Height | 8.89 (mm) |
| Output Voltage (V) | 1.2 → 33 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 25 (W) |
| Maximum Output Current (A) | 3 (A) |
| Maximum Input Voltage (V) | 35 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 4.2 V |
Inventory for the LM350AT/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,762
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,585
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,200
|
N/A | Visit Site | |
| Texas Instruments |
28,915
|
|
Visit Site | |
| Verical |
442
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LM350AT/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.