Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM3526M-H/NOPB
2-ch, 0.5A loading, 2.7-5.5V, 100mΩ USB power switch
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM3526M-H/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM3526M-H/NOPB
| Part Name | LM3526M-H/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Operating Current (A) | 2.2 (A) |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.45 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Number Of Outputs | 4 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | SOIC |
| Power Switch Topology | High Side |
| Switch On Resistance | 100 (mΩ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the LM3526M-H/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,694
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
34,300
|
400 x $0.75
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
380
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
142,989
|
|
Visit Site | |
| Verical |
17
|
9 x $0.74
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LM3526M-H/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.