Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM358DT
LM358 Series 3 -32 V 0.6 V/us 2 mV Quad Operational Amplifier - SOIC-8
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM358DT by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM358DT
| Part Name | LM358DT |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Rail To Rail | No |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±12 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 55 (nV/√Hz) |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1.1 (MHz) |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 0.6 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Length | 4.9 (mm) |
| Height | 1.25 (mm) |
| Width | 3.9 (mm) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 → 28 V |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Amplifier Type | Low Power |
| Typical Voltage Gain (V) | 100 dB |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 8 |
No issues have been reported for the LM358DT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.