Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM4120IM5-4.1/NOPB
1.2-V & adjustable, 0.2% 50-ppm/°C drift precision series voltage reference with enable pin
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-5
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM4120IM5-4.1/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM4120IM5-4.1/NOPB
| Part Name | LM4120IM5-4.1/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Load Regulation | 0.12 %/mA |
| Dimensions | 2.92 x 1.6 x 1.02 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Output Current (A) | 5 (mA) |
| Line Regulation | 0.008 %/V |
| Height | 1.02 (mm) |
| Width | 1.6 (mm) |
| Length | 2.92 (mm) |
| Initial Accuracy | ±0.5 % |
| Package Type | SOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Voltage (V) | 4.1 (V) |
| Reference Type | Fixed |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Input Voltage (V) | 14 V |
| Topology | Series |
Inventory for the LM4120IM5-4.1/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site | |
|
★ Featured
|
440
|
141 x $2.14
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
10,141
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LM4120IM5-4.1/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.