Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM4853MM/NOPB
300-mW, stereo, 1.5-W mono, analog input Class-AB audio amplifier
Availability: In Stock
Package Type: VSSOP-10
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM4853MM/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM4853MM/NOPB
| Part Name | LM4853MM/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Amplifier Class | Class A-B |
| Maximum Power | 1.1 W, 1.5 (W) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.86 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Application | Speaker |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Output Type | 2 Channel Stereo |
| Input Signal Type | Single Ended |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.4 → 5.5 V |
| Package Type | MSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Audio |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 10 |
| Output Signal Type | Differential |
Inventory for the LM4853MM/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,927
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,000
|
203 x $1.48
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
77,041
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LM4853MM/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.