Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM5122MH/NOPB
3-65V Wide Vin, Current Mode Synchronous Boost Controller with Multiphase Capability
Availability: In Stock
Package Type: HTSSOP-20
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM5122MH/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM5122MH/NOPB
| Part Name | LM5122MH/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Controller Type | Boost Controller |
| Dimensions | 6.5 x 4.4 x 0.9 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Maximum Switching Frequency | 250 kHz |
| Width | 4.4 (mm) |
| Length | 6.5 (mm) |
| Package Type | HTTSOP |
| Maximum Output Voltage (V) | 100 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 3 V |
| Height | 0.9 (mm) |
| Maximum Output Current (A) | 15 (A) |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Input Voltage (V) | 65 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 4.5 V |
Inventory for the LM5122MH/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,068
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
22,570
|
226 x $1.33
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
1,095
|
73 x $2.98
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
156,935
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LM5122MH/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.