Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM555CN
555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 100kHz 8-PDIP
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM555CN by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM555CN
| Part Name | LM555CN |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | No |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Timer Type | Adjustable and Monostable |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 16 V |
| Maximum Propagation Delay Time Maximum Cl | 100 (ns) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 V |
| Height | 4.57 (mm) |
| Number Of Internal Timers | 1 |
| Width | 6.6 (mm) |
| Length | 10.16 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 8 |
| Dimensions | 10.16 x 6.6 x 4.57 (mm) |
Inventory for the LM555CN by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
33,230
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LM555CN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.