Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM741CN
INTEGRATED CIRCUIT SINGLE GENERAL PURPOSE OPERATIONAL AMP 8-LEAD DIP
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM741CN by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM741CN
| Part Name | LM741CN |
| Manufacturer | Texas |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Rail To Rail | No |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±12 V, ±15 V, ±9 V |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 30 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 9.27 x 6.35 x 3.3 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Typical Slew Rate | 0.5 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1 (MHz) |
| Height | 3.3 (mm) |
| Width | 6.35 (mm) |
| Length | 9.27 (mm) |
| Package Type | MDIP |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Typical Voltage Gain (V) | 106 dB |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the LM741CN by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
95,015
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LM741CN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.