Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM78L12ACM/NOPB
100-mA, 30-V, linear voltage regulator
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM78L12ACM/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM78L12ACM/NOPB
| Part Name | LM78L12ACM/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.45 (mm) |
| Regulator Type | Linear Voltage |
| Width | 3.9 (mm) |
| Accuracy | ±5 (%) |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 100 mV |
| Output Type | Fixed |
| Package Type | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Quiescent Current (A) | 3 (mA) |
| Line Regulation | 180 mV |
| Length | 4.9 (mm) |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 1.45 (mm) |
| Output Voltage (V) | 12 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Power Rating | 0.75 (W) |
| Maximum Output Current (A) | 100 (mA) |
| Maximum Input Voltage (V) | 35 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 13.7 V |
Inventory for the LM78L12ACM/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,342
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
3,508
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
43,564
|
1,400 x $0.21
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
285
|
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
1,728
|
|
Visit Site | |
| Verical |
167
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LM78L12ACM/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.