This part is obsolete.
This part is not recommended for new designs.
This part is reaching end of life .
MORNSUN is sanctioned by the US government, consider these alternatives:
The recommended replacement is
The newest version of this product with the same characteristics is
Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LM828M5
Switched Capacitor Voltage Converter 5-SOT-23
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-5
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LM828M5 by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LM828M5
| Part Name | LM828M5 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 2.92 x 1.6 x 1.02 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Regulator Type | Charge Pump |
| Maximum Switching Frequency | 28 kHz |
| Width | 1.6 (mm) |
| Length | 2.92 (mm) |
| Output Voltage (V) | -1.8 → -5.5 V |
| Package Type | SOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.02 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 5 |
Inventory for the LM828M5 by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
21,000
|
645 x $0.47
|
Visit Site | |
| Verical |
3,951
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LM828M5
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.