Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LMH6704MF/NOPB
650 MHz Selectable Gain Buffer with Disable
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-6
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LMH6704MF/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LMH6704MF/NOPB
| Part Name | LMH6704MF/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Input Offset Voltage (V) | 8.3 (mV) |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±3 V, ±5 V |
| Dimensions | 2.92 x 1.6 x 1.02 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width | 1.6 (mm) |
| Power Supply Type | Dual |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Rail To Rail | No |
| Height | 1.02 (mm) |
| Maximum Input Resistance | 1 (MΩ) |
| Length | 2.92 (mm) |
| Package Type | SOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 6 |
Inventory for the LMH6704MF/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
16,000
|
91 x $3.30
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
540
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
2,521
|
245 x $1.41
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
72,825
|
|
Visit Site | |
| Verical |
16,000
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LMH6704MF/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.