Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LMP7731MF/NOPB
Single 2.9 nV/sqrt(Hz) Low Noise, Precision, RRIO Amplifier
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-5
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LMP7731MF/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LMP7731MF/NOPB
| Part Name | LMP7731MF/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 130 dB |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 2.9 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 2.92 x 1.6 x 1.02 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 2.4 (V/µs) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Rail To Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Typical Gain Bandwidth Product | 22 (MHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V |
| Width | 1.6 (mm) |
| Length | 2.92 (mm) |
| Package Type | SOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Low Noise, Precision |
| Height | 1.02 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 5 |
Inventory for the LMP7731MF/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,358
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,768
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,140
|
201 x $1.50
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
2,000
|
1,000 x $0.98
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
154,900
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LMP7731MF/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.