Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LMP8640MKE-H/NOPB
-2 to 42V, 950kHz current sense amplifier
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-THN-6
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LMP8640MKE-H/NOPB by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LMP8640MKE-H/NOPB
| Part Name | LMP8640MKE-H/NOPB |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Minimum Cmrr | 103 (dB) |
| Dimensions | 3.05 x 1.75 x 1 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 12 V |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.7 → 12 V |
| Output Type | Single Ended |
| Height | 1 (mm) |
| Width | 1.75 (mm) |
| Length | 3.05 (mm) |
| Package Type | SOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Supply Current (A) | 2750 μA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.7 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 6 |
Inventory for the LMP8640MKE-H/NOPB by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
13,000
|
N/A | Visit Site | |
| Texas Instruments |
1,900
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LMP8640MKE-H/NOPB
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.