Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LMV321LILT
Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-5
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LMV321LILT by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LMV321LILT
| Part Name | LMV321LILT |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 3 x 1.75 x 1.3 (mm) |
| Typical Slew Rate | 0.6 (V/µs) |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1.3 (MHz) |
| Width | 1.75 (mm) |
| Input Offset Current (A) | 30 (nA) |
| Power Supply Type | Single |
| Rail To Rail | Rail to Rail Output |
| Maximum Operating Frequency | 10 kHz |
| Package Type | SOT-23 |
| Typical Voltage Gain (V) | 100 dB |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.7 V, 5 V |
| Pin Count | 5 |
| Offset Voltage (V) | 7 (mV) |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 20 (nV/√Hz) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output Current (A) | 70 mA |
| Input Voltage Range (V) | 2.7 → 5.5 V |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Length | 3 (mm) |
| Height | 1.3 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Low Power |
| Maximum Input Voltage (V) | 5.5 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 2.7 V |
Inventory for the LMV321LILT by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
29,780
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
336,155
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
18,000
|
2,345 x $0.13
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
15,000
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LMV321LILT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.