Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LMZ31530RLGT
3V to 14.5V, 30A Step-Down Power Module in 15x16x5.8mm QFN Package
Availability: In Stock
Package Type: B4QFN-72
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LMZ31530RLGT by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Simulation Models
- More
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
Simulation Models
Simulation Link
Download ModelMore
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LMZ31530RLGT
| Part Name | LMZ31530RLGT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 16.15 x 15.15 x 2.5 (mm) |
| Width | 15.15 (mm) |
| Maximum Output Voltage (V) | 3.6 V |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | +0.4 % |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Switching Frequency | 850 kHz |
| Efficiency | 96 (%) |
| Package Type | BQFN |
| Regulator Function | Buck Controller |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Line Regulation | ±0.1 % |
| Length | 16.15 (mm) |
| Minimum Output Voltage (V) | 0.6 V |
| Pin Count | 72 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 2.5 (mm) |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Output Current (A) | 30 (A) |
| Maximum Input Voltage (V) | 14.5 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 3 V |
Inventory for the LMZ31530RLGT by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
4,492
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
13,360
|
19 x $16.41
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
500
|
250 x $18.80
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
74,525
|
|
Visit Site | |
| Verical |
91
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LMZ31530RLGT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.