Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LMZ31710RVQT
2.95V to 17V, 10A Step-Down Power Module with Current Sharing in 10x10x4.3mm QFN Package
Availability: In Stock
Package Type: B3QFN-42
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LMZ31710RVQT by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LMZ31710RVQT
| Part Name | LMZ31710RVQT |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | ±0.2 % |
| Dimensions | 10.15 x 10.15 x 4.35 (mm) |
| Line Regulation | ±0.1 % |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Output Current (A) | 10 (A) |
| Switching Regulator | Yes |
| Maximum Switching Frequency | 1.2 MHz |
| Width | 10.15 (mm) |
| Length | 10.15 (mm) |
| Height | 4.35 (mm) |
| Package Type | BQFN |
| Regulator Function | Buck Controller |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 0.6 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Input Voltage (V) | 2.95 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 42 |
| Maximum Input Voltage (V) | 17 V |
| Maximum Output Voltage (V) | 5.5 V |
Inventory for the LMZ31710RVQT by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments |
1,250
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LMZ31710RVQT
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.