Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LP2902N
Quad, 32-V, 100-kHz, low Iq (21-µA/ch), 4-mV offset voltage op amp with -40°C to 85°C operation
Availability: In Stock
Package Type: PDIP-14
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LP2902N by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LP2902N
| Part Name | LP2902N |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 97 dB |
| Dimensions | 0.75 x 0.25 x 0.13 (in) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Typical Slew Rate | 50 (V/ms) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 4 |
| Rail To Rail | No |
| Typical Gain Bandwidth Product | 100 (kHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 → 32 V |
| Width | 0.25 (in) |
| Length | 19.05 (mm) |
| Package Type | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Low Power |
| Height | 3.3 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 14 |
Inventory for the LP2902N by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
12,369
|
308 x $0.97
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site | |
| Verical |
2,896
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LP2902N
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.