LQH2HPZ220MJRL
22 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 540 mA 1.008Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Availability: In Stock
Package Type: NONSTANDARD
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LQH2HPZ220MJRL
| Part Name | LQH2HPZ220MJRL |
| Manufacturer | Murata |
| Category | Surface Mount Inductors |
| Series | LQH2HPZ_JR |
| Product Link | https://www.murata.com/en-us/products/productdetail?partno=LQH2HPZ220MJR%23 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Automotive Standard | AEC-Q200 |
| Maximum Dc Resistance | 1.008 (Ω) |
| Inductor Construction | Wire-Wound |
| Dimensions | 2.5 x 2 x 1.1 (mm) |
| Shielded | Yes |
| Series | LQH |
| Minimum Operating Temperature | -40 (°C) |
| Depth | 2 (mm) |
| Height | 1.1 (mm) |
| Package Case | 2520 |
| Length | 2.5 (mm) |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 22 μH |