Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LSM9DS1TR
Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer, Temperature, 9 Axis Sensor I2C, SPI Output
Availability: In Stock
Package Type: TFLGA-24
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LSM9DS1TR by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LSM9DS1TR
| Part Name | LSM9DS1TR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Axis | 3 |
| Sensor Type | Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 3.6 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Sensitivity | 0.732 (mg/LSB) |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.9 V |
| Package Type | LGA |
| Interface Type | Serial-I2C, Serial-SPI |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Frequency Response | 0 (kHz) |
| Maximum Frequency Response | 400 (kHz) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 24 |
| Technology | Digital |
Inventory for the LSM9DS1TR by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Farnell UK |
39,518
|
50 x $20.38
|
Visit Site | |
| RS UK |
2,420
|
4,000 x $21.81
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
39,518
|
1 x $20.39
|
Visit Site |
Related Questions
Corret footprint
The footprint for this item is wrong. Plx check datasheet. This footprint is mirror. In datashee... (more)
Added 10Â years ago.
No issues have been reported for the LSM9DS1TR
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.