Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LT1716IS5#TRM
LT1716 - SOT-23, 44V, Over-The-Top, Micropower, Precision Rail-to-Rail Comparator
Availability: Out of Stock
Package Type: SOT-23
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LT1716IS5#TRM by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LT1716IS5#TRM
| Part Name | LT1716IS5#TRM |
| Manufacturer | Analog Devices |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Pin Count | 5 |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±22 (V) |
| Comparator Type | Low Power |
| Dimensions | 2.9 x 1.75 x 0.9 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Psrr | 110 (dB) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Typical Cmrr | 110 (dB) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.7 → 44 V |
| Output Type | Push-Pull |
| Height | 0.9 (mm) |
| Width | 1.75 (mm) |
| Length | 2.9 (mm) |
| Package Type | TSOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Typical Voltage Gain (V) | 500 V/mV |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
Inventory for the LT1716IS5#TRM by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site | |
| Mouser |
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the LT1716IS5#TRM
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.