Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LT1784CS5#TRMPBF
2.5MHz, Over-The-Top Low Power, Rail-to-Rail Input and Output Op Amp in SOT-23
Availability: In Stock
Package Type: SOT-23-5
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LT1784CS5#TRMPBF by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LT1784CS5#TRMPBF
| Part Name | LT1784CS5#TRMPBF |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | High Voltage Op Amps ≥12V |
| Package | TSOT-23 5, 6, 8 lead |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 10/26/2000 4:00:00 AM |
| Temperature Range | 0 to 70C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/lt1784.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 5 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 100 dB |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±5 (V) |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 25 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 2.9 x 1.75 x 0.9 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 2.2 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Rail To Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Typical Gain Bandwidth Product | 2.6 (MHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 → 5 V |
| Width | 1.75 (mm) |
| Length | 2.9 (mm) |
| Package Type | TSOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Amplifier Type | Low Power |
| Height | 0.9 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 5 |
Inventory for the LT1784CS5#TRMPBF by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
111
|
|
Visit Site | |
| Analog Devices |
3,523
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
513
|
|
Visit Site | |
| Newark |
513
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
513
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LT1784CS5#TRMPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.