Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LT1933ES6#TRM
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.245V 1 Output 600mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Availability: Out of Stock
Package Type: SOT-23
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LT1933ES6#TRM by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LT1933ES6#TRM
| Part Name | LT1933ES6#TRM |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Number Of Outputs | 1 |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Output Voltage (V) | 5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Regulator Function | Buck Controller |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Switching Frequency | 600 kHz |
| Width | 1.75 (mm) |
| Length | 2.9 (mm) |
| Height | 0.9 (mm) |
| Package Type | TSOT-23 |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 1.25 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 3.6 V |
| Maximum Output Current (A) | 600 (mA) |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Input Voltage (V) | 36 V |
| Dimensions | 2.9 x 1.75 x 0.9 (mm) |
Inventory for the LT1933ES6#TRM by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Mouser |
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the LT1933ES6#TRM
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.