Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LT1961EMS8E#TRPBF
Boost, Flyback, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 1.5A (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Availability: In Stock
Package Type: MSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LT1961EMS8E#TRPBF by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LT1961EMS8E#TRPBF
| Part Name | LT1961EMS8E#TRPBF |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | SEPIC Regulators |
| Package | EXPOSED PAD MINI_SOIC |
| MOQ | 2500 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 7/15/2002 4:00:00 AM |
| Pins | 8 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/lt1961.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 125C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Converter Type | Step Up |
| Minimum Input Voltage (V) | 3 V |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.86 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Output Current (A) | 1.5 (A) |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Switching Frequency | 1.5 MHz |
| Width | 3 (mm) |
| Length | 3 (mm) |
| Package Type | MSOP |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Output Voltage (V) | 1.2 V |
| Height | 0.86 (mm) |
| Maximum Output Current (A) | 3 (A) |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Voltage (V) | 25 V |
| Maximum Output Voltage (V) | 35 V |
Inventory for the LT1961EMS8E#TRPBF by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
5,958
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LT1961EMS8E#TRPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.