LT1963AEST-3.3#TR
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-3
Availability: Out of Stock
Package Type: SOT-223-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LT1963AEST-3.3#TR
| Part Name | LT1963AEST-3.3#TR |
| Manufacturer | Analog Devices |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 35 mV |
| Dimensions | 6.71 x 3.71 x 1.8 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Output Current (A) | 1.5 (A) |
| Line Regulation | 10 mV |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 1.8 (mm) |
| Width | 3.71 (mm) |
| Length | 6.71 (mm) |
| Output Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | SOT-223 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | -20 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Input Voltage (V) | 20 V |