Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LT3010EMS8E#PBF
V REG, LDO ADJ, SMD, MSOP8, 3010; Voltage Regulator Type:Micropower, LDO; Voltage, Input Max:80V; Voltage, Output Max:60V; Max Output Current:0.05A; Voltage, Dropout:0.3V; No. of Outputs:1; Voltage, Output Adjustable Max:60V; Voltage, Output Adjustable Min:1.275V; Voltage, Supply Min:3V; Voltage, Supply Max:80V; Termination Type:SMD; Case Style:MSOP; No. of Pins:8; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Temp, Op. Max:125°C; Temp, Op. Min:-40°C; Base Number:3010; Tolerance, Operating Voltage +:0.9%; Voltage, Input Min:3V; Voltage, Output Min:1.275V
Availability: In Stock
Package Type: MSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LT3010EMS8E#PBF by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LT3010EMS8E#PBF
| Part Name | LT3010EMS8E#PBF |
| Manufacturer | Analog Devices |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 90 mV |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.86 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Quiescent Current (A) | 0.03 (mA) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 0.86 (mm) |
| Width | 3 (mm) |
| Length | 3 (mm) |
| Output Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | MSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | 3 V |
| Maximum Output Current (A) | 50 (mA) |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Voltage (V) | 80 V |
| Line Regulation | 15 mV |
Inventory for the LT3010EMS8E#PBF by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
|
Visit Site | |
| Analog Devices |
600
|
|
Visit Site | |
| Mouser |
|
|
Visit Site | |
| Verical |
83
|
66 x $2.23
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LT3010EMS8E#PBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.