Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LT3045IMSE#PBF
Linear Voltage Regulator IC Positive Programmable 1 Output 500mA 12-MSOP-EP
Availability: In Stock
Package Type: MSOP -12
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LT3045IMSE#PBF by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LT3045IMSE#PBF
| Part Name | LT3045IMSE#PBF |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | LDO Linear Regulators |
| Package | EXPOSED PAD MINI_SOIC |
| MOQ | 0 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 9/16/2016 7:48:39 PM |
| Pins | 12 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/lt3045.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 125C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 0.5 mV |
| Dimensions | 4.03 x 3 x 0.86 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Quiescent Current (A) | 2.2 (mA) |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Line Regulation | ±3 μV/V |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Adjustable |
| Height | 0.86 (mm) |
| Width | 3 (mm) |
| Length | 4.03 (mm) |
| Output Voltage (V) | 0 → 15 V |
| Package Type | MSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | 1.8 V |
| Maximum Output Current (A) | 500 (mA) |
| Pin Count | 12 |
| Maximum Input Voltage (V) | 20 V |
| Accuracy | ±1 (%) |
Inventory for the LT3045IMSE#PBF by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
2,295
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,050
|
56 x $5.43
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LT3045IMSE#PBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.