Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LT3080EST#PBF
Linear Voltage Regulator IC; Voltage Regulator Type:Adjustable Positive LDO Linear; Input Voltage Primary Max:36V; Output Voltage Max:36V; Output Current Max:1100mA; Dropout Voltage, Vdo:0.3V; Voltage Tolerance ±:0.01% ;RoHS Compliant: Yes
Availability: Out of Stock
Package Type: SOT-223-3
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LT3080EST#PBF by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LT3080EST#PBF
| Part Name | LT3080EST#PBF |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Positive Linear Regulators (LDO) |
| Package | SOT-223 |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 7/20/2007 5:25:19 PM |
| Pins | 3 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/lt3080.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 125C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 1.3 mV |
| Dimensions | 6.71 x 3.71 x 1.7 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reference Voltage (V) | 0.005 (V) |
| Maximum Output Current (A) | 1.1 (A) |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Adjustable |
| Height | 1.7 (mm) |
| Width | 3.71 (mm) |
| Length | 6.71 (mm) |
| Output Voltage (V) | 0 → 30 V |
| Package Type | SOT-223 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Input Voltage (V) | 1.2 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 3+Tab |
| Maximum Input Voltage (V) | 36 V |
| Line Regulation | 0.003 mV/V |
No issues have been reported for the LT3080EST#PBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.