Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LT3467AES6#TRMPBF
Boost, Flyback, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.255V 1 Output 1.1A SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Availability: In Stock
Package Type: TSOT-23
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LT3467AES6#TRMPBF by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LT3467AES6#TRMPBF
| Part Name | LT3467AES6#TRMPBF |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Internal Power Switch Boost Regulators |
| Package | TSOT-23 5, 6, 8 lead |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 6/20/2003 4:00:00 AM |
| Temperature Range | -40 to 125C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/lt3467a.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 6 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Converter Type | Step Up |
| Minimum Input Voltage (V) | 2.4 V |
| Dimensions | 2.9 x 1.75 x 0.9 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Output Current (A) | 800 (mA) |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Output Type | Adjustable |
| Maximum Switching Frequency | 2.7 MHz |
| Width | 1.75 (mm) |
| Length | 2.9 (mm) |
| Package Type | TSOT-23 |
| Switching Regulator | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 0.9 (mm) |
| Maximum Output Current (A) | 2.5 (A) |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Input Voltage (V) | 16 V |
| Maximum Output Voltage (V) | 40 V |
Inventory for the LT3467AES6#TRMPBF by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
750
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,856
|
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
19
|
1 x $3.34
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
528
|
|
Visit Site | |
| Newark |
528
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
528
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LT3467AES6#TRMPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.