Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LT3652EMSE#TRPBF
DP-Battery Charger Power Tracking 2A Battery Charger for Solar Power
Availability: Out of Stock
Package Type: TSSOP-12
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LT3652EMSE#TRPBF by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Design & more
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LT3652EMSE#TRPBF
| Part Name | LT3652EMSE#TRPBF |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Energy Harvesting |
| Package | EXPOSED PAD MINI_SOIC |
| MOQ | 2500 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 8/18/2009 3:11:17 PM |
| Pins | 12 |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/lt3652.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Temperature Range | -40 to 125C |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 4.039 x 3 x 0.86 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Output Current (A) | 2 (A) |
| Height | 0.86 (mm) |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 4.95 to 32 V |
| Width | 3 (mm) |
| Length | 4.04 (mm) |
| Package Type | MSOP |
| Maximum Output Voltage (V) | 14.4 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Ic Type | Battery Charge Controller IC |
| Battery Type | Lead-Acid, LiFePO4, Lithium-Ion, Lithium-Polymer, NiCD, NiMH |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 12 |
No issues have been reported for the LT3652EMSE#TRPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.