Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LT3757EMSE#PBF
Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive and Negative Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 10-MSOP-EP
Availability: In Stock
Package Type: MSOP-10
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LT3757EMSE#PBF by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LT3757EMSE#PBF
| Part Name | LT3757EMSE#PBF |
| Manufacturer | Analog Devices |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Outputs | 1 |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.86 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Maximum Switching Frequency | 1000 kHz |
| Current Conversion Type (A) | DC-DC |
| Package Type | MSOP |
| Maximum Output Voltage (V) | 24 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Controller Type | Boost Controller, Flyback Controller, Inverting |
| Maximum Output Current (A) | 2 (A) |
| Pin Count | 10 |
| Maximum Input Voltage (V) | 40 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 2.9 V |
Inventory for the LT3757EMSE#PBF by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Analog Devices |
441
|
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
1,165
|
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
56
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
585
|
|
Visit Site | |
| Newark |
585
|
|
Visit Site | |
| Richardson RFPD |
|
50 x $3.79
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
585
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LT3757EMSE#PBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.