Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LTC2050
Zero-Drift Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-5
Availability: Out of Stock
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LTC2050 by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LTC2050
| Part Name | LTC2050 |
| Manufacturer | Analog Devices |
| TE Internal Number | LTC2050 |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Dual Supply Voltage (V) | ±5.5 (V) |
| Typical Voltage Gain (V) | 140 dB |
| Dimensions | 2.9 x 1.75 x 0.9 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 2 (V/µs) |
| Power Supply Type | Dual, Single |
| Number Of Channels Per Chip | 1 |
| Rail To Rail | Rail to Rail Output |
| Maximum Operating Frequency | 7.5 kHz |
| Typical Gain Bandwidth Product | 3 (MHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.7 V |
| Width | 1.75 (mm) |
| Length | 2.9 (mm) |
| Package Type | TSOT-23 |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Amplifier Type | Zero Drift |
| Height | 0.9 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 5 |
No issues have been reported for the LTC2050
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.