Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LTC2620CGN#PBF
Data acquisition IC - DA converter (DAC) Linear Technology LTC2620CGN#PBF SSOP 16
Availability: Out of Stock
Package Type: SSOP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LTC2620CGN#PBF by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LTC2620CGN#PBF
| Part Name | LTC2620CGN#PBF |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Multichannel Voltage Output D/A Converters |
| Package | QSOP 150 MIL |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 3/27/2003 5:00:00 AM |
| Temperature Range | 0 to 70C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ltc2620.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 16 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Yes |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Voltage Reference (V) | External |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 (LSB) |
| Dimensions | 4.98 x 3.99 x 1.5 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Dac Channels | 8 |
| Power Supply Type | Single |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Maximum Settling Time | 7 (µs) |
| Resolution | 12 bit |
| Digital Interface Type | Serial (SPI/Microwire) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3.3 V, 5 V |
| Full Scale Error | ±0.7 (%FSR) |
| Package Type | SSOP |
| Output Polarity | Unipolar |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Pin Count | 16 |
No issues have been reported for the LTC2620CGN#PBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.