Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LTC2991IMS#PBF
Current & Power Monitors & Regulators Octal I2C Temperature, Voltage and Current Monitor
Availability: In Stock
Package Type: MSOP-16
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LTC2991IMS#PBF by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LTC2991IMS#PBF
| Part Name | LTC2991IMS#PBF |
| Manufacturer | Analog Devices |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | |
| Number Of Adcs | 8 |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 (LSB) |
| Dimensions | 4.039 x 3 x 0.86 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Resolution | 14-bit |
| Power Supply Type | Single |
| Pin Count | 16 |
| Input Signal Type | Single Ended |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 2.9 to 5.5 V |
| Package Type | MSOP |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Input Type | Current, Temperature, Voltage |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Digital Interface Type | Serial (I2C) |
Inventory for the LTC2991IMS#PBF by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Farnell UK |
204
|
|
Visit Site | |
| Newark |
204
|
|
Visit Site | |
| Richardson RFPD |
|
37 x $9.38
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
204
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LTC2991IMS#PBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.