Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
LTC6087CMS8#PBF
Linear IC - Op-amp Linear Technology LTC6087CMS8#PBF Multi-purpose MSOP 8
Availability: In Stock
Package Type: MSOP-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the LTC6087CMS8#PBF by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the LTC6087CMS8#PBF
| Part Name | LTC6087CMS8#PBF |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Product Category | Rail-to-Rail Op Amps |
| Package | MICRO SOIC |
| MOQ | 1 |
| RoHS value | Yes |
| Part Launch Date | 9/5/2007 8:59:03 PM |
| Temperature Range | 0 to 70C |
| Product Link | https://www.analog.com/en/products/ltc6087.html?ADICID=SYND_WW_P682800_PF-snapeda |
| Pins | 8 |
| Product Lifecycle | Production |
| RoHS | Y |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Typical Voltage Gain (V) | 135.6 dB |
| Typical Input Voltage Noise Density (V) | 12 (nV/√Hz) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.86 (mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Typical Slew Rate | 7.2 (V/µs) |
| Power Supply Type | Single |
| Number Of Channels Per Chip | 2 |
| Rail To Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Typical Gain Bandwidth Product | 14 (MHz) |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 3 V, 5 V |
| Width | 3 (mm) |
| Length | 3 (mm) |
| Package Type | MSOP |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Height | 0.86 (mm) |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the LTC6087CMS8#PBF by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
194
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,340
|
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
40
|
|
Visit Site | |
| Verical |
8,050
|
350 x $1.41
|
Visit Site |
No issues have been reported for the LTC6087CMS8#PBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.