Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
M27C512-10F1
EPROM - UV Memory IC 512Kb (64K x 8) Parallel 100 ns 28-CDIP Frit Seal with Window
Availability: In Stock
Package Type: CDIP-28
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the M27C512-10F1 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the M27C512-10F1
| Part Name | M27C512-10F1 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | Obsolete |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 37.34 x 13.36 x 4.5 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| In System Programmability | External, In System |
| Organisation | 64K x 8 bit |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 V |
| Pin Count | 28 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 5 V |
| Memory Size | 512 (kbit) |
| Package Type | CFDIP W |
| Interface Type | Parallel |
| Programming Voltage (V) | 12.75 (V) |
| Maximum Random Access Time | 100 (ns) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Reprogramming Technique | UV |
Inventory for the M27C512-10F1 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site | |
|
★ Featured
|
1,492
|
51 x $5.94
|
Visit Site | |
| RS Americas |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the M27C512-10F1
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.