Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
M48T02-70PC1
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar - Parallel 24-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Availability: In Stock
Package Type: DIP-24
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the M48T02-70PC1 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the M48T02-70PC1
| Part Name | M48T02-70PC1 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Words | 2K |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Dimensions | 34.8 x 18.34 x 8.89 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Organisation | 2K x 8 bit |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.75 V |
| Number Of Bits Per Word | 8 (bit) |
| Height | 8.89 (mm) |
| Width | 18.34 (mm) |
| Length | 34.8 (mm) |
| Memory Size | 16 (kbit) |
| Package Type | PCDIP |
| Interface Type | Parallel |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Maximum Random Access Time | 70 (ns) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 24 |
Inventory for the M48T02-70PC1 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
456
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
316
|
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
785
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
|
1 x $23.68
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
188
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
176
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
278
|
|
Visit Site | |
| Newark |
78
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
191
|
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
68
|
|
Visit Site | |
| TME |
15
|
1 x $23.38
|
Visit Site | |
| Verical |
188
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
278
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the M48T02-70PC1
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.