Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
M48T08-150PC1
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar - Parallel 28-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Availability: In Stock
Package Type: DIP-28
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the M48T08-150PC1 by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the M48T08-150PC1
| Part Name | M48T08-150PC1 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Number Of Words | 8K |
| Data Bus Width | 8 (bit) |
| Dimensions | 39.98 x 18.34 x 8.89 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Organisation | 8K x 8 bit |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.75 V |
| Number Of Bits Per Word | 8 (bit) |
| Height | 8.89 (mm) |
| Width | 18.34 (mm) |
| Length | 39.88 (mm) |
| Memory Size | 64 (kbit) |
| Package Type | PCDIP |
| Interface Type | Parallel |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Maximum Random Access Time | 150 (ns) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Pin Count | 28 |
Inventory for the M48T08-150PC1 by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
399
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
20
|
11 x $28.03
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
676
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Buerklin |
27
|
1 x $19.39
|
Visit Site | |
| Chip One Stop |
90
|
|
Visit Site | |
| Conrad |
7
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
154
|
12 x $48.42
|
Visit Site | |
| Schukat Electronic |
151
|
|
Visit Site | |
| TME |
144
|
|
Visit Site | |
| Verical |
676
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the M48T08-150PC1
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.