Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
M93C66-WMN6P
EEPROM Memory IC 4Kb (512 x 8, 256 x 16) Microwire 2 MHz 8-SOIC
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the M93C66-WMN6P by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the M93C66-WMN6P
| Part Name | M93C66-WMN6P |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Data Retention | 200 (yr) |
| Pin Count | 8 |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Organisation | 256 x 16 bit, 512 x 8 bit |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2.5 V |
| Number Of Bits Per Word | 8 bit,16 (bit) |
| Automotive Standard | AEC-Q100 |
| Memory Size | 4 (kbit) |
| Package Type | SOIC |
| Interface Type | Serial-Microwire |
| Programming Voltage (V) | 2.5 → 5.5 (V) |
| Maximum Random Access Time | 200 (ns) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Number Of Words | 256512 |
Inventory for the M93C66-WMN6P by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
823
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
27,440
|
1,960 x $0.15
|
Visit Site | |
| Arrow Europe |
29,704
|
1 x $0.12
|
Visit Site | |
| Verical |
15,925
|
113 x $0.26
|
Visit Site |
No issues have been reported for the M93C66-WMN6P
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.