Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
M95320-DFMN6TP
EEPROM Memory IC 32Kb (4K x 8) SPI 20 MHz 8-SOIC
Availability: In Stock
Package Type: SO-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the M95320-DFMN6TP by STMicroelectronics and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the M95320-DFMN6TP
| Part Name | M95320-DFMN6TP |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Data Retention | 200 (yr) |
| Number Of Words | 4096 |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 (mm) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 V |
| Organisation | 4096 x 8 bit |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 1.7 V |
| Number Of Bits Per Word | 8 (bit) |
| Automotive Standard | AEC-Q100 |
| Memory Size | 32 (kbit) |
| Package Type | SOIC |
| Interface Type | SPI |
| Programming Voltage (V) | 1.7 → 5.5 (V) |
| Maximum Random Access Time | 80 (ns) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Pin Count | 8 |
Inventory for the M95320-DFMN6TP by STMicroelectronics from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
3,742
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,706
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
5,000
|
1,550 x $0.22
|
Visit Site | |
| Arrow Electronics |
2,500
|
|
Visit Site | |
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
122
|
|
Visit Site | |
| Newark |
122
|
|
Visit Site | |
| RS Americas |
|
|
Visit Site | |
| TME |
73
|
|
Visit Site | |
| Verical |
2,500
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
122
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the M95320-DFMN6TP
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.