Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP1700-3302E/TO
Pwr Sply Func,Voltage Regulator,LDO,TO-92,PD 644mW,VO 3.3V,Regline +/-0.75%/V | Microchip Technology Inc. MCP1700-3302E/TO
Availability: Out of Stock
Package Type: TO-92
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP1700-3302E/TO by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP1700-3302E/TO
| Part Name | MCP1700-3302E/TO |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| TE Internal Number | 213255-6 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 1 % |
| Dimensions | 4.71 x 3.62 x 4.62 (mm) |
| Line Regulation | 0.75 %/V |
| Maximum Output Current (A) | 250 (mA) |
| Accuracy | ±2 (%) |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 4.62 (mm) |
| Width | 3.62 (mm) |
| Length | 4.71 (mm) |
| Output Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | TO-92 |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Minimum Input Voltage (V) | 2.3 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Input Voltage (V) | 6 V |
| Quiescent Current (A) | 0.0016 (mA) |
No issues have been reported for the MCP1700-3302E/TO
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.