Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP1727-3302E/SN
Pwr Sply Func,Voltage Regulator,Linear, LDO,SOIC,IS 120uA,PD 0.433W,VO 3.3V | Microchip Technology Inc. MCP1727-3302E/SN
Availability: In Stock
Package Type: SO-8
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP1727-3302E/SN by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP1727-3302E/SN
| Part Name | MCP1727-3302E/SN |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 (mm) |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Maximum Output Current (A) | 1.5 (A) |
| Accuracy | ±2 (%) |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 1.25 (mm) |
| Width | 3.9 (mm) |
| Length | 4.9 (mm) |
| Output Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Input Voltage (V) | 2.3 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Voltage (V) | 6 V |
| Quiescent Current (A) | 0.12 (mA) |
Inventory for the MCP1727-3302E/SN by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
| Avnet America |
|
|
Visit Site | |
| Farnell UK |
549
|
|
Visit Site | |
| Microchip Technology Inc |
11,500
|
|
Visit Site | |
| Newark |
549
|
|
Visit Site | |
| RS UK |
965
|
100 x $0.90
|
Visit Site | |
| TME |
242
|
|
Visit Site | |
| element14 Singapore |
549
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the MCP1727-3302E/SN
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.