Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MCP1827-3302E/ET
MCP1827-3302E/ET,LDOVoltage Regulator,1.5A,3.3V +/-2%,2.3 to 6Vin,5-Pin D2PAK | Microchip Technology Inc. MCP1827-3302E/ET
Availability: Out of Stock
Package Type: TO-263
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MCP1827-3302E/ET by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MCP1827-3302E/ET
| Part Name | MCP1827-3302E/ET |
| Manufacturer | Microchip |
| Category | Electronic Components |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Polarity | Positive |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 1 % |
| Dimensions | 0.42 x 0.447 x 0.19 (in) |
| Line Regulation | 0.16 %/V |
| Maximum Output Current (A) | 1.5 (A) |
| Accuracy | ±2 (%) |
| Regulator Type | Low Dropout Voltage |
| Output Type | Fixed |
| Height | 4.83 (mm) |
| Width | 0.447 (in) |
| Length | 10.67 (mm) |
| Output Voltage (V) | 3.3 V |
| Package Type | D2PAK |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Minimum Input Voltage (V) | 2.3 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Input Voltage (V) | 6 V |
| Quiescent Current (A) | 0.22 (mA) |
No issues have been reported for the MCP1827-3302E/ET
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.